strefa wiedzy

Dron DJI Matrice 300 RTK, walizki, kamery, akumulatory, akcesoria nad wodą na tle mostu
Picture of Grzegorz Czerwczak

Grzegorz Czerwczak

Inżynier elektronik, pasjonat nowoczesnych technologii, przedsiębiorca, operator statków bezzałogowych, filantrop

Niesamowite nowe produkty DJI – Matrice 300 RTK

Niesamowite nowe produkty DJI

Dzisiaj tj. 07.05.2020r. o godzinie 14.00 naszego czasu miał premierę dron DJI Matrice 300 z zestawem dedykowanych kamer!

Już od jakiegoś czasu rynek dronów komercyjnych oczekiwał nowej wersji kultowej i niezawodnej platformy Matrice 200, która miała już dwie odsłony. Drony z tej serii są kompatybilne z dużą ilością kamer i narzędzi, służących do zbierania najróżniejszych danych, od stopnia zanieczyszczenia powietrza, przez skanning laserowy do obrazów wielospektralnych pomocnych do obliczania wskaźników witalności roślin. Jednak wiele z zaawansowanych kamer i narzędzi jest produkowana przez firmy zewnętrzne i dzięki udostępnionej przez DJI technologii SDK, te urządzenia są kompatybilne z dronami Matrice i podłączane do nich za pomocą uniwersalnego portu DJI SkyPort.

Przyszedł jednak czas na mocne wejście marki DJI w wyspecjalizowany rynek dronów przemysłowych i to co zaprezentował chiński producent naprawdę robi wrażenie.

DJI Matrice 300 RTK vs DJI Matrice 210 RTK V2

Aby pokazać ogromny postęp dokonany przez DJI przedstawimy krótkie porównanie w formie tabeli nowego Matrice 300 RTK z jego poprzednikiem – Matrice 210 RTK:

  Dron DJI Matrice 300 RTK Dron DJI Matrice 210 RTK XT2+Z30
Specyfikacja DJI Matrice 300 RTK DJI Matrice 210 RTK
Maksymalny czas lotu (bez obciążenia) 55 minut 38 minut
Maksymalny zasięg transmisji 15km (w USA)
8km (w EU)
7km
Czujniki zbliżeniowe 6 kierunków 3 kierunki
Szczelność obudowy IP45 IP43
Temperatury pracy -20oC do 50oC -20oC do 50oC
Maksymalna prędkość lotu 23m/s 23m/s
Maksymalna prędkość wiatru 15m/s 10m/s
Maksymalna masa startowa 9kg 6,14kg
Maksymalny udźwig 2,7kg 1,57kg
Jakość transmisji wideo 1080p 720p
Akumulatory 2x TB60; 5935mAh; 52,8V; 274Wh 2x TB55; 7660mAh; 22,8V; 176,93Wh

Oczywiście największym zaskoczeniem i ogromnym atutem nowego drona jest jego czas lotu. Przyzwyczajony do 30-sto minutowych lotów sprzętem DJI aż nie mogę uwierzyć że bez ładunku ten dron może unosić się prawie przez godzinę w powietrzu. Oczywiście maksymalnie obciążony (sprzętem o masie 2,7kg!) wytrzyma lot przez 31 minut, co i tak jest niesamowitym wynikiem jak na taką masę.

Został też zwiększony zasięg transmisji łączącej drona z kontrolerem, która już i tak była świetna w Matrice 200 i żeby zerwać łączność z dronem podczas standardowych prac trzeba było naprawdę się postarać i planować bardzo odległe misje.

Tym co się najbardziej rzuca w oczy jest fakt że śmigła są zamocowane od spodu ramion drona, jest to z pewnością zelata w przypadku mocowania kamer na szczycie statku, ale też pozwala na prawidłową pracę 6-ścio kierunkowego systemu wykrywania przeszkód, który może ostrzegać o przeszkodzie oddalonej już o 40 metrów! Matrice 200 mógł wykrywać przeszkody z 30-stu metrów z 3 kierunków: od spodu, od góry i z przodu. Tutaj mamy dookólny system czuwający nad bezpieczeństwem lotu tego giganta.

Szczelność obudowy o klasie IP45 oznacza że obudowa jest szczelnie zamknięta przed ciałami obcymi, takimi jak drut, większymi niż 1mm oraz że dron wytrzyma kontakt z bezpośrednim strumieniem wody z dowolnego kierunku. Wcześniej w Matrice 200 dron był odporny na krople wody padające maksymalnie 60o od pionu.

Praca w ujemnych temperaturach dla obu modeli jest bezproblemowa dzięki systemowi ogrzewania akumulatorów. Ważną zaletą Matrice 300 jest możliwość wymiany jego akumulatorów bez wyłączania drona, co powinno być bardzo pomocne dla policji, czy straży pożarnej, bo w ich pracy czas często jest na wagę złota.

Obydwa drony mogą być wyposażone w system RTK służący dokładnemu pozycjonowaniu drona w powietrzu z dokładnością do nawet 10cm w płaszczyźnie poziomej i pionowej.

Wiele konfiguracji ładunku, nowe możliwości.

Matrice 300 może jednocześnie unieść aż 3 kamery: dwie na spodzie drona i jedną na szczycie, podczas gdy Matrice 210 może jednocześnie być wyposażony w 2 kamery: albo dwie na spodzie, albo jedna na spodzie a druga na szczycie drona.

Dron jest obsługiwany przez znaną już aplikację DJI Pilot, jednak cały jego system został ulepszony.

Matrice 300 może nagrywać misje na żywo, czyli każdy ruch drona, orientację gimbala i parametry wykonywanego zdjęcia w danym momencie mogą być zapisane, by misję dało się powtórzyć po raz kolejny w trybie autonomicznym.

Planowanie misji również zostało ulepszone, bo dla każdego punktu misji można ustawić osobne działanie dla każdego ładunku zamocowanego na dronie.

Funkcje takie jak Smart Track czy PinPoint pomagają w identyfikacji i śledzeniu szukanych obiektów. Ponadto dzięki udostępnianiu danych, lokalizację obiektu można wyświetlać w wielu widokach z kamery na osobnej aplikacji DJI Pilot lub udostępniać za pomocą platform internetowych jak DJI FlightHub.

Nowy kontroler i nowa ładowarka (a właściwie skrzynia ładująca).

Matrice 300 został wyposażony w nowy kontroler, który jest zintegrowany z wyświetlaczem:

Akcesoria do dronów. DJI Smart Controller Enterprise do Matrice 300 RTK

Moim zdaniem jest bardzo dużym atutem, bo do sterowania dronami z serii Matrice potrzebny jest duży i ciężki kontroler Cendence S:

Akcesoria do dronów. Kontroler DJI CendenceS + monitor Dji CrystalSky

do którego dodatkowo trzeba dołączyć monitor, więc cały zestaw może być toporny w obsłudze, choć należy przyznać że kontroler Cendence S do Matrice 200 ma naprawdę wiele możliwości, choć jakość transmisji wideo w Matrice 200 wynosi 720p a w nowym Matrice 300 jest to już 1080p zatem mamy zupełnie nową jakość jeśli chodzi o podgląd z kamer na naszym tablecie.

Parowanie kontrolerów to nie nowość, ale warto zaznaczyć że Matrice 300 również ma możliwość sterowania zestawem dron + kamera przez dwie osoby.

Bardzo się cieszę z wiadomości że DJI w końcu porządnie podeszło do tematu ładowania baterii, bo teraz w zestawie z Matrice 300 dostajemy całą walizkę do ładowania 8-miu akumulatorów TB60 (4 jednocześnie) i 4-ch akumulatorów WB37, do kontrolera:

Akcesoria do dronów. Walizka do ładowania baterii TB60 i WB37

Jest to naprawdę ogromna zaleta, ponieważ wcześniejszy hub do ładowania baterii TB55 do Matrice 200 to był krótko mówiąc jakiś żart:

Akcesoria do dronów. Hub do ładowania baterii TB55

Kompatybilne kamery.

Ogromną nowością są kamery, które DJI zaprezentowało wraz z Matrice 300. Jest on kompatybilny ze znanymi już kamerami:

– DJI Zenmuse XT2 – kamera termowizyjna z sensorem RGB,

– DJI Zenmuse Z30 – Kamera z 30-sto krotnym zoomem optycznym,

– DJI Zenmuse XT S – kamera termowizyjna z 2x zoomem optycznym i 4x zoomem cyfrowym.

I teraz dodatkowo mamy premierę trzech nowych kamer:

– DJI Zenmuse H20 – hybrydowe czujniki z dalmierzem laserowym, zoomem i szerokokątną kamerą:

Kamera do drona DJI Zenmuse H20

– DJI Zenmuse H20T – hybrydowe czujniki z dalmierzem laserowym, zoomem, kamerą szerokokątną i termowizyjną.

Kamera do drona DJI Zenmuse H20T

Nowe kamery są bardzo ciekawe i ich opis jest dość obszerny, dlatego zapraszam do osobnego artykułu im poświęconego na moim blogu.

Miłego dnia!