strefa wiedzy

Kamery do dronów Matrice 300
Picture of Grzegorz Czerwczak

Grzegorz Czerwczak

Inżynier elektronik, pasjonat nowoczesnych technologii, przedsiębiorca, operator statków bezzałogowych, filantrop

Nowe kamery DJI: Zenmuse H20 i H20T do Matrice 300

“H” jak Hybryda.

Do tej pory jedynymi kamerami hybrydowymi dostępnymi na rynku były kamery firmy ViewPro. To drogie i zaawansowane narzędzia z kamerą światła białego, noktowizją i dalmierzem laserowym w jednej obudowie. Jest kilka modeli takich hybryd tej firmy i są to naprawdę ciekawe alternatywy, bo do wczoraj DJI nie miało w swojej ofercie kamery z termowizyjnej wyposażonej dodatkowo w kamerę światła białego z 30-sto lub 10-cio krotnym zoomem optycznym, której gimal obracałby się 360 stopni wokół własnej osi.

Do wczoraj.

Bo w czwartek 7-go maja mieliśmy okazję zobaczyć sprzęt, którym DJI zamierza podbić rynek dronów dla wojska, policji, czy straży pożarnej. Nowy Matrice 300 wyposażony w kamerę Zenmuse H20 lub Zenmuse H20T będzie stanowił naprawdę potężne narzędzie.

Na początek porównajmy te dwie nowe kamery, żeby pokazać czym różnią się od siebie:

ParametrDJI Zenmuse H20DJI Zenmuse H20T
Ilość sensorów23
Sensor RGB1/1.7″, 20Mpix, 4k/30fps1/1.7″, 20Mpix, 4k/30fps
Zoom RGB23x optyczny, 200x maksymalny zoom23x optyczny, 200x maksymalny zoom
Kamera szerokokątna1/2.3″, 12Mpix1/2.3″, 12Mpix
Dalmierz laserowyTAK, zasięg: 3m-1200mTAK, zasięg: 3m-1200m
Radiometryczna kamera termowizyjnaNIETAK, rozdzielczość: 640×512, 30fps
Waga678g828g
Tab.1.1. Zestawienie parametrów kamer DJI: Zenmuse H20 i Zenmuse H20T

W zasadzie można by było napisać że kamery są takie same, różnią się tylko tym że Zenmuse H20T ma dodatkowy sensor termowizyjny ale ja lubię tabelki i chciałem też pokazać ich krótką specyfikację.

Funkcje DJI Zenmuse H20 i H20T.

Aplikacja DJI Pilot dla Matrice 300 z kamerami H20 została nieco wzbogacona. Now interfejs użytkownika umożliwia szybkie przełączanie między widokiem z kamery szerokokątnej, zoomu i kamery termowizyjnej, mamy tez wizualizację pola widzenia każdej kamery co pomaga w orientacji podczas przełączania się między obrazami.

Nowe kamery są wyposażone w zaawansowane systemy inteligentnego zbierania danych. System zapamiętuje zaznaczony przez użytkownika przedmiot zainteresowania i w kolejnych automatycznych misjach rozpoznaje go i ustawia parametry kamery i pozycję gimbala tak, by zapewnić spójne kadrowanie. Dzięki temu można zautomatyzować rutynowe inspekcje i za każdym razem rejestrować spójne wyniki.

W widoku szerokokątnym wystarczy wykadrować obszar zainteresowania, aby kamera z zoomem optycznym automatycznie zarejestrowała 20 zdjęć w wysokiej rozdzielczości, obserwowanego obszaru.

Wielką zaletą podczas pracy w grupie, przykładowo podczas misji ratowniczych, czy podczas inspekcji, szybkie dotknięcie obserwowanego obiektu na monitorze umożliwi wysłanie dokładnej pozycji obiektu do drugiego operatora, lub do aplikacji DJI FlightHub.

Podczas śledzenia szybko poruszających się obiektów, bardzo przydatna jest funkcja Smart Track, która automatycznie powiększa obserwowany obiekt jednocześnie rejestrując dynamiczną lokalizację obiektu.

Kamera termowizyjna w DJI Zenmuse H20T

Sensor termowizyjny w tej kamerze ma największą do tej pory dostępną rozdzielczość kamer termowizyjnych firmy DJI, czyli 640×512 i rejestruje płynny obraz w częstotliwości 30fps. Stałoogniskowy obiektyw 13,5mm jest dość uniwersalny. W kamerze XT2 można wybrać ogniskową obiektywu, lecz jest on montowany fabrycznie i nie da się wymienić, podobnie jak tutaj. Jednak do inspekcji najczęściej stosowany jest obiektyw 19mm. Mam nadzieję że krótsza ogniskowa nie zawiedzie.

Funkcje termowizji w H20T nie są rewolucją. Radiometria umożliwia punktowy pomiar temperatury, lub odczyt temperatur z obszaru zaznaczonego przez użytkownika. Alarm temperaturowy, izotermy, tryby wzmocnienia (Gain Modes) czy palety kolorów to funkcje standardowe dla każdej termowizji DJI więc nie będe się tutaj nad nimi rozwodził, zwłaszcza że wszystkie te funkcje dość dokładnie opisałem w artykule o Mavic 2 Enterprise Dual.

Jedną rzeczą o której nie wspomniałem wcześniej jest ciekawa aplikacja DJI Thermal Analysis Tool, która może mierzyć temperaturę i dostosowywać parametry, takie jak emisyjność i temperaturę odbitą na obrazach w formacie R-JPEG wykonanych przez kamerę termowizyjną H20T lub XT2.

Na koniec dnia.

Podsumowując cały sprzęt DJI, który miał premierę wczoraj to jedyne co mam w głowie to lekki żal i ból … że nowe kamery H20 i H20T nie są kompatybilne z moim Matrice 210. Ale gdyby były to kto by kupił Matrice 300?

Żartuję, pewnie że by ktoś kupił bo kto nie chce latać przez 45 minut na jednym pakiecie baterii z kamerą H20 i namierzać terrorystów bez maseczek? Albo kto nie marzy o podlaniu drona wiszącego nad działeczką (wartego tyle co działeczka moja i czterech sąsiadów) wodą prosto z węża bez żadnych konsekwencji?

No chyba KAŻDY.

Dlatego serdecznie zapraszam wszystkich chętnych do kontaktu, na pewno zaoferuję jakiś ciekawy rabat na każdy sprzęt. Sam na razie nie wymieniam maszyny, bo dla mnie Matrice 210 to wciąż najbardziej uniwersalna i wszechstronna platforma latająca na rynku, a kto wie? Może DJI zmięknie i H20 i H20T będzie kompatybilne z M210?

Ja na razie “mogę sobie pomarzyć, a Ty się śmiej. Śmiech to zdrowie, więc śmiać się chciej” – Kazik

Miłego dnia!