Drony w rolnictwie

Szacowanie szkód w uprawach i monitorowanie zdrowia roślin za pomocą dronów

Cały czas szukamy i pokazujemy nowe, lepsze rozwiązania problemów w różnych gałęziach przemysłu. Rolnikom oferujemy obiektywne udokumentowanie poniesionych strat w uprawach a także obrazujemy stan zdrowia roślin na polu, wykorzystując do tego wszystkiego drony.

Ta nowoczesna technologia daje rolnikowi możliwość uzyskania pełnego wymiaru odszkodowania za poniesione straty, możliwość zaoszczędzenia pieniędzy i czasu poprzez precyzyjne stosowanie nawozów i środków ochrony roślin.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą i do przetestowania naszych usług na swoim polu.

W naszej pracy wykorzystujemy drony:

DJI Matrice 210 RTK V2.0 – Duży statek bezzałogowy o konstrukcji wielowirnikowej. Może unieść dwie kamery jednocześnie co dwukrotnie skraca czas pracy. Dron ten może latać w trudnych warunkach dzięki swojej odporności na deszcz i jest wyposażony w precyzyjny system pozycjonowania: RTK.

Drugi dron to Quantum-Systems Trinity F90+. Jest to typowy płatowiec, który może utrzymywać się w powietrzy przez przynajmniej 90 minut, co w połączeniu z możliwością zamocowania dwóch kamer na jego pokładzie daje ogromne możliwości jeśli chodzi o pozyskanie zdjęć z powietrza. Stosując tego drona można w ciągu jednego dnia wykonać nalot nawet 5 000 ha powierzchni terenu.

usługi dronem dla rolnictwa płatowiec nad zielonym polem

Dlaczego warto latać dronem nad polami?

Firma Era Dronów została założona przez rolnika, dlatego doskonale zdajemy sobie sprawę z problemów z uzyskaniem pełnego wymiaru odszkodowania za szkody łowieckie, czy szkody poniesione w wyniku klęsk żywiołowych, lub gwałtownych zjawisk atmosferycznych.

Oferujemy Państwu możliwość przejęcia kontroli nad procesem szacowania szkód w Państwa uprawach. Dostarczone przez nas mapy lotnicze są obiektywną i pełnoprawną dokumentacją obrazującą wszelkie uszkodzone powierzchnie uprawy. Mapy lotnicze to bardzo wartościowy dokument w procesie odwołania się od decyzji o wysokości przyznanego odszkodowania. Dzięki tej dokumentacji możecie Państwo uzyskać pełen wymiar odszkodowania (w niektórych przypadkach jest to nawet 50% więcej od wartości szacunkowej).

Mapa lotnicza wykorzystana do oszacowania szkód łowieckich jest warta zarchiwizowania. Taka dokumentacja może przydać się w przyszłości do precyzyjnego planowania zagospodarowania terenu, do obliczenia powierzchni i zgłoszenia gruntów do dopłat od ARiMR i będzie również świetnym materiałem reklamowym w procesie sprzedaży bądź dzierżawy udokumentowanych gruntów. Mapy lotnicze sporządzane każdego roku i archiwizowane są dokumentacją obrazującą postęp w gospodarstwie i efektywność wykorzystania terenu.

Dlatego nasze usługi są dla Państwa inwestycją, która na pewno się zwróci.

Poniżej znajdziecie Państwo bardziej szczegółowe opisy możliwości naszych map i obrazowań lotniczych.

ortofotomapa przedstawiająca szacowanie szkód wyrządzonych przez dziki
Przykładowa ortofotomapa, na której zmierzono powierzchnię szkód wyrządzonych przez dziki na łąkach.

zdjęcia lotnicze w ciągu roku

Drony w gospodarstwach rolnych mają zastosowania na wszystkich etapach wegetacji roślin.

 1. Wiosną, Zdjęcia lotnicze dostarczają precyzyjnej informacji o kondycji wegetatywnej roślin a także o lokalizacji i rozmiarach szkód. Warto wykonać zdjęcia lotnicze aby zaplanować precyzyjne prace polowe lub jeśli zasiewy zostały zniszczone przez przymrozki, deszcz nawalny lub grad. 
 2. W czasie wzrostu roślin systematyczne monitorowanie pól pozwala wcześnie dostrzec problemy związane z niedoborem nawozu, wody, czy też nadmiernym wzrostem chwastów. Dzięki temu można obniżyć koszty, w odpowiedni sposób reagując na zaistniałą sytuację i stosując odpowiednie środki na konkretną część upraw, pomijając uprawy nie wymagające interwencji.
 3. Przed okresem żniw, dzięki zdjęciom lotniczym, możliwe jest oszacowanie szkód wyrządzonych przez zwierzynę leśną lub klęski żywiołowe. Stosując statki bezzałogowe możemy szybko i dokładne wyliczyć powierzchnię pola dotkniętą uszczerbkiem i udokumentować stan upraw z danego okresu. Taka metoda szacowania szkód jest bardzo pomocna szczególnie na polach kukurydzy, czy rzepaku, gdzie wejście piesze na teren uprawy jest utrudnione. Dzięki takim usługom, rolnik będzie miał pewność, że należne mu odszkodowanie zostanie wypłacone w pełnej wysokości.
 4. Podczas żniw rolnik otrzymuje informację o stopniu dojrzałości plonów. Może zatem rozplanować prace tak, by zbiory rozpocząć w obszarach już na to gotowych.

Obrazowanie multispektralne

Obrazowanie multispektralne to rodzaj mapy lotniczej obrazującej intensywność fotosyntezy w roślinach, czyli po prostu ich zdrowie. Za pomocą obrazowania multispektralnego możemy zidentyfikować obszary upraw o obniżonej kondycji oraz możemy określić ilość chwastów w uprawach.
obrazowanie multispektralne w rolnictwie
Obraz z kamery multispektralnej. Czerwień pokazuje najmniej aktywne rośliny, lub obiekty martwe, mocna zieleń zdrowe rośliny.
obrazowanie multispektralne w rolnictwie
Dostarczone mapy mają bardzo wysoką rozdzielczość. Po przybliżeniu obrazu w programie komputerowym, możemy dostrzec każdy szczegół.
obrazowanie multispektralne w rolnictwie
Zdjęcie wykonane z wysokości 120 metrów. Doskonale widać ambonę myśliwską. Piksel cyfrowy ma wielkość około 2,5cm.

zdjęcia i filmy promocyjne

Oprócz ortofotomap i obrazów multispektralnych firma Era Dronów wykonuje zdjęcia i filmy promocyjne. Dzięki takim materiałom można stworzyć piękną reklamę gospodarstwa, pokazującą z lotu ptaka walory terenu i pobliskiej okolicy. W przypadku sprzedaży ziemi lub budynków, fotografie i filmy z drona zwiększają szansę wzbudzenia zainteresowania u potencjalnego kupca. Mapa cyfrowa, zdjęcia i filmy z drona pełniej pokazują walory i ukształtowanie dużego terenu niż tradycyjna dokumentacja robiona z poziomu grunt.

inspekcje z kamerą termowizyjną

Firma Era Dronów prowadzi również inspekcje z kamerą termowizyjną, która ukazuje stan ocieplenia budynków. Stanowi to ogromną korzyść dla właścicieli kurników czy szklarni, bowiem dokładna dokumentacja i analiza strat ciepła daje możliwość dokonania precyzyjnych i mniej kosztownych korekt w ociepleniu budynku, w miejscach największych strat, aniżeli remont generalny.

Ponadto w gospodarstwach wyposażonych w panele fotowoltaiczne, kamera termowizyjna umożliwia szybką inspekcję i analizę stanu technicznego paneli. Dzięki temu możliwa jest szybka naprawa uszkodzonych ogniw, co zapobiegnie awarii całego panelu w przyszłości.

Hummingbird Technologies

Nasze usługi nie kończą się na lataniu dronem. Dbamy o długofalową współpracę z rolnikami. Dzięki współpracy z ekspertami, możemy zaoferować kompleksową, długoterminową opiekę nad Państwa uprawami. Dajemy Państwu dostęp do platformy Hummingbird Technologies, gdzie na podstawie zdjęć satelitarnych uzupełnionych o nasze zdjęcia z drona, można na bieżąco obrazować stan Państwa upraw.

Hummingbird Technologies bazując na sztucznej inteligencji dostarcza naszym Klientom zaawansowanej analityki upraw na podstawie wyżej opisanych danych. Wiedza o aktualnym stanie upraw pozwala Państwu:

 • Zwiększać plony,
 • Optymalizować nakłady finansowe na środki ochrony roślin, nawozy, materiał siewny i sadzeniakowy,
 • Prowadzić bardziej zrównoważone środowiskowo wydajne gospodarstwo,
 • Podejmować bardziej świadome decyzje na wczesnych etapach prowadzenia upraw.

Cennik usług dronem dla rolnictwa

Każdą usługę wyceniamy indywidualnie, ze względu na różne warianty naszych usług i wiele czynników warunkujących cenę końcową. 

W ramach naszych usług otrzymają Państwo:

 • Ortofotomapę RGB, obrazującą szkody w uprawach,
 • Obrazowanie multispektralne, pokazujące witalność roślin,
 • Pełne wsparcie techniczne (opogramowanie do odczytania map, instrukcję obsługi),
 • Analizę danych, obliczone powierzchnie szkód.

Usługi fotograficzne dla rolnictwa:

Za cenę 1500zł brutto otrzymają Państwo:

 • Film promocyjny w najwyższej jakości, dzięki użyciu kamery HD,
 • Zdjęcia reklamowe, do umieszczenia na stronie internetowej, lub do wydrukowania na plakacie.


Prowadzimy również sprzedaż statków bezzałogowych, kamer, akcesoriów i programów potrzebnych do wykonania ortofotomap.

Przy zakupie sprzętu zapewniamy nieodpłatny dowóz do klienta i szkolenie z obsługi sprzętu, aby służył on jak najdłużej i był wykorzystywany jak najefektywniej.

Aby zgodnie z prawem wykonywać loty statkami bezzałogowymi należy posiadać stosowne uprawnienia. Firma Era Dronów oferuje szkolenia na operatorów dronów.

Serdecznie zapraszamy do kontaktu w celu uzyskania szczegółowych informacji.

Zapytaj o cenę