strefa wiedzy

Lot dronem z kamerą termowizyjną DJI Mavic 2 Enterprise Dual na tle lasu
Grzegorz Czerwczak

Grzegorz Czerwczak

Inżynier elektronik, pasjonat nowoczesnych technologii, przedsiębiorca, operator statków bezzałogowych, filantrop

DJI Mavic 2 Enterprise Dual – recenzja i funkcje

DJI Mavic 2 Enterprise Dual

            Są dwa drony z serii Mavic 2 Enterprise:

Zwykły Mavic 2 Enterprise, wyposażony w kamerę światła białego o 2-krotnym zoomie optycznym i 3-krotnym zoomie cyfrowym, z matrycą 1/2.3” 12 Mpix. Możemy ręcznie ustawiać prędkość migawki i przysłonę, ISO ręcznie regulujemy tylko dla zdjęć, za to zdjęcia właśnie zapisywane są w formacie DNG (RAW)

Mavic 2 Enterprise jest zatem wyposażony w niemal identyczną kamerę jak Mavic 2 Zoom, z tą różnicą że Mavic 2 Zoom ma 2x zoom cyfrowy a w Mavic 2 Enterprise jest 3x zoom cyfrowy.

I mimo że Mavic 2 Enterprise nie wspiera inteligentnych trybów, takich jak Active Track, POI czy Quick Shot ma wiele innych zalet charakterystycznych dla dronów z serii Enterprise:

– Bezpieczeństwo danych – transmisja danych wideo i sterowania między dronem a kontrolerem jest szyfrowana w standardzie AES-256.

– Tryb dyskretny – umożliwia wyłączenie całego oświetlenia na dronie.

– AirSense – system DJI wykorzystujący odbiornik ADS-B wbudowany  do dronów z serii Enterprise. System AirSense ostrzega nas o pobliskim ruchu lotniczym.

– System ogrzewania baterii – dla Mavica 2 Enterprise są dedykowane akumulatory z wbudowanym systemem ogrzewania, zatem zakres temperatur, w jakich możemy pracować dronem wynosi od -20oC do +50oC.

Za to największym atutem przemawiającym za Mavic’ami Enterprise są akcesoria jakie możemy do nich dołączyć, czyli stroboskop, lampa i głośnik. Są to dodatki dedykowane tylko do dronów z tej serii i na ten moment są to jedyne dwa modele dronów na rynku, które fabrycznie wyposażone są w takie dodatki.

Aplikacja DJI Pilot, obsługująca drony z serii enterprise umożliwia w wyjątkowo łatwy sposób korzystać z wyżej wymienionych opcji oraz dzięki wbudowanej aplikacji do programowania lotów autonomicznych, projektowanie nalotów fotogrametrycznych, czy innych lotów autonomicznych jest bardzo proste i nie wymaga instalowania żadnych programów zewnętrznych. Myślę że kamery światła białego w obydwu Mavic’ach Enterprise wystarczą w do wykonywania podstawowych ortofotomap.

            Przejdźmy teraz do samego Mavica 2 Enterprise Dual, ponieważ to ten model miałem okazję testować przez dwa tygodnie.

Dron ten jest wyposażony w dwa sensory zamknięte w jednej obudowie na 3-osiowym gimbalu. Kamera światła białego jest nieco bardziej podstawową wersją kamery brata Mavica Dual. Nie możemy w niej zmieniać wartości przysłony, ponieważ jest ona na stałym poziomie: f/2.8. ISO także dopasowywane jest automatycznie, podobnie jak prędkość migawki. Mamy tutaj zatem całkowicie automatyczny tryb nagrywania i fotografowania.

Jeśli chodzi o zdjęcia to jest dostępny tylko jeden format zapisu zdjęć: JPEG

A co z jakością nagrań? Możemy nagrywać w jakości FullHD, 2.7K i 4K, lecz każda rozdzielczość ma tylko jedną częstotliwość odświeżania: 30 klatek na sekundę.

Jak widać, nie jest to kamera nadająca się do kręcenia filmów dla Hollywood, ale nagranie w dobrym świetle troszkę pokolorowane wygląda całkiem nieźle.

Osobiście tą kamerę światła białego traktowałbym bardziej jako silne wsparcie dla sensora termowizyjnego. Jest bowiem powód dla którego duża kamera termowizyjna Zenmuse XT2 jest wyposażona w 2 sensory, podobnie jak Mavic Dual. Otóż taki zestaw umożliwia nałożenie na obraz z kamery termowizyjnej szczegółów z kamery światła białego.

Najlepiej zilustrują to poniższe zdjęcia:

 Tutaj widać czysty obraz z kamery termowizyjnej, jest to dzbanek z ciepłą wodą.

 

Na tym zdjęciu jest już nałożony obraz z kamery światła białego, dzięki czemu widzimy podziałkę i cyfry na dzbanku, oraz widzimy zarys pomieszczenia w jakim się znajduje.

Stosunek obrazu światła białego do termowizji możemy regulować suwakiem w aplikacji DJI Pilot.

Nakładanie się obrazów z tych dwóch kamer trochę przypomina kalibrowanie lunety karabinu. W zależności od odległości obserwowanego obiektu od drona nałożone na siebie obrazy z dwóch sensorów mogę nie pokrywać się idealnie. Można w takim przypadku skalibrować ze sobą obrazy za pomocą odpowiednich suwaków pionowych i poziomych.

Kamera termowizyjna w Mavic’u 2 Enterprise Dual jest radiometryczna, co oznacza że mierzy temperaturę powierzchni obserwowanego obiektu. W warunkach domowych, jakie przedstawiają zdjęcia wyniki pomiaru są całkiem dokładne, lecz w warunkach polowych wpływ na taki pomiar ma wiele czynników, między innymi temperatura powietrza, wilgotność czy rodzaj materiału na powierzchni obserwowanego obiektu. Zagadnienia związane z kamerami termowizyjnymi są bardzo rozległe i żeby zagłębić się w temat trzeba uczestniczyć przynajmniej w kilku dniowym szkoleniu.

W naszym Mavic’u mamy możliwość punktowego pomiaru temperatury.

 Możemy też zaznaczyć obszar w którym czerwoną kropką będzie oznaczony najgorętszy, a niebieską – najchłodniejszy punkt obszaru.

 

Na powyższym zdjęciu widzimy sytuację, gdy ustawiona temperatura alarmowa: 30oC, została przekroczona i zostało to zasygnalizowane dźwiękowo przez kontroler drona i ikona alarmu temperaturowego miga.

Kolejną ciekawą opcją dla kamery termowizyjnej jest ROI (Region of Interest) czyli w wolnym tłumaczeniu pole zainteresowania.

Włączając opcję „Sky Excluded” w 33 lub 50 procentach wykluczamy spektrum kolorów przypisane do nieba z naszego obrazu termowizyjnego. Dzięki temu większa paleta barw zostanie przypisana do podłoża, co zapewni wyższy kontrast poszczególnych obiektów.

W zależności od sytuacji możemy wybrać jedną z pięciu palet barw termowizyjnych. Dostępne są następujące palety: HotSpot, Gray, HotMetal, ColdSpot i Rainbow – wszystkie powyższe zdjęcia są w tej ostatniej palecie kolorów.

HotSpot
Gray
HotMetal
ColdSpot
Rainbow

Gain Mode to tryb umożliwiający wybór zakresu temperatur kamery. Tryb wysokiego wzmocnienia ma zakres od -10oC do 140oC i dla takiego zakresu zostaje przypisane pełne spektrum kolorów. W tym trybie można zarejestrować temperatury z większą czułością lecz w mniejszym zakresie. Analogicznie tryb LOW ma szerszy zakres temperatur: -10oC do 400oC zatem czułość kamery w tym trybie jest niższa.

Bardzo przydatną funkcją jest manualne ustawienie przedziału obserwowanych temperatur. Szczególnie stosowane podczas szukania ludzi, czy zwierząt ponieważ całe spektrum barw kamery termowizyjnej możemy przypisać do wąskiego zakresu temperatur, jak obrazuje to poniższe zdjęcie:

Manualne ustawienie zakresu temperatur kamery bardzo ułatwia pracę, bowiem przykładowo szukany człowiek w podglądzie z kamery będzie miał zawsze jeden kolor, albo przynajmniej zbliżony jego odcień. W przypadku automatycznego ustawienia kamery kolory mogą się zmieniać w zależności od odległości drona od obserwowanych obiektów i pozostałych czynników, o których wspomniałem wcześniej w tym artykule. W rezultacie w jednym momencie sylwetka człowieka może mieć barwę pomarańczową a za chwilę może być zielona.

Znajomość wszystkich opisanych w tym artykule funkcji kamery termowizyjnej i ich prawidłowe ustawienie w zależności od sytuacji jest bardzo ważne, ponieważ używając kamery termowizyjnej tylko w ustawieniach automatycznych czasami możemy nie wiedzieć co widzimy.

Serdecznie zapraszam do obejrzenia filmu o Mavicu 2 Enterprise Dual. Pokazuję tam ujęcia z kamery światła białego i termowizyjnej i prezentuję jak spisują się wszystkie akcesoria.

Miłego dnia!