strefa wiedzy

Naloty fotogrametryczne w geodezji. Dron FlyTech UAV Birdie leży na trawie
Picture of Grzegorz Czerwczak

Grzegorz Czerwczak

Inżynier elektronik, pasjonat nowoczesnych technologii, przedsiębiorca, operator statków bezzałogowych, filantrop

Jakie zastosowanie mają drony w geodezji?

Dzięki mojej niespodziewanej wycieczce do Raciborza udało mi się nagrać ciekawy materiał o bezzałogowcach w geodezji. O swojej pracy i zastosowaniu w niej dronów opowiadają Bartłomiej Kistela i Wojciech Pęczek.

W filmie mamy wyjątkową okazję obserwować w pracy niecodziennie spotykane maszyny, czyli bezzałogową platformę pływającą „HyDrone” firmy Seafloor, zbierającą dane o ukształtowaniu dna zbiornika wodnego, oraz platformę latającą, czyli tzw. Skrzydło „Birdie” Polskiej produkcji Flytech UAV, która jest wykorzystywana do wielkopowierzchniowych nalotów fotogrametrycznych.

Bartek i Wojtek razem ze swoimi maszynami tworzą zespół dokumentujący wszelkie informacje geodezyjne potrzebne do monitoringu postępu prac w budowie suchego zbiornika przeciwpowodziowego w dolinie Odry, o nazwie Racibórz Dolny.

Stosowanie katamaranu geodezyjnego umożliwia pomiary batymetryczne zbiorników wodnych, których jest wiele na terenie budowy Racibórz Dolny.

Naloty fotogrametryczne


Z uwagi na ogromną powierzchnię badanego terenu, do nalotów fotogrametrycznych stosowany jest płatowiec. Wojtek w jednym nalocie, swoim płatowcem bez problemu pokrywa 3,5km2, czyli 350ha terenu. Producent Birdi’ego, czyli Polska firma FlyTech podaje maksymalne pokrycie 8km2 terenu, ale jest to oczywiście uzależnione od warunków atmosferycznych i ukształtowania pola powierzchni nalotu fotogrametrycznego. Jest to zatem ogromna przewaga nad wielowirnikowcami, ponieważ popularny DJI Phantom 4 w jednym nalocie może pokryć około 35ha.

Kolejną zaletą stosowania „skrzydła” jest jego odporność na wiatr. Lot ślizgowy samolotu umożliwia mu zbieranie danych nawet w silnym wietrze i jest on na tyle stabilny, że zdjęcia są w najlepszej jakości, i lądowanie przebiega bez problemów. Podczas nagrywania filmu, wiatr wiał z prędkością 15m/s przy ziemi i nie stanowiło to problemu dla tego statku bezzałogowego.

W firmie Era Dronów wykorzystujemy płatowce FlyTech świadcząc usługi dronem dla leśnictwa i rolnictwa. Płatowce pojawiają się też na naszych szkoleniach dronowych VLOS, BVLOS oraz kursach z fotogrametrii i teledetekcji lotniczej.

Płatowiec FlyTech pionowego startu i lądowania


Wadą każdego płatowca jest potrzeba odpowiedniej przestrzeni na start i lądowanie. Firma FlyTech i na to znalazła rozwiązanie produkując płatowca wyposażonego w 4 śmigła, umożliwiające pionowy start i pionowe lądowanie.

Wszystkie opisane w artykule urządzenia można znaleźć w naszej ofercie dronów.

Tematyka płatowców jest bardzo ciekawa i rozległa, dlatego opracuję osobny materiał w którym dokładnie opowiem o skrzydle „Birdie” firmy FlyTech.

A teraz serdecznie zapraszam do oglądania mojego najnowszego filmu oraz do subskrypcji kanału Era Dronów!