strefa wiedzy

Drony w rolnictwie. Dron na tle zielonych pól.
Picture of Grzegorz Czerwczak

Grzegorz Czerwczak

Inżynier elektronik, pasjonat nowoczesnych technologii, przedsiębiorca, operator statków bezzałogowych, filantrop

Drony dla rolnictwa

Drony dla rolnictwa

Drony w rolnictwie dają dużo wartości i pomagają w zdobyciu informacji, których bez nich nie jesteśmy w stanie uzyskać.

  • Statki bezzałogowe umożliwiają w szybki i relatywnie tani sposób zobrazowanie powierzchni szkód łowieckich, bądź szkód od klęsk żywiołowych w uprawach. Zdjęcia z drona pomagają w uzyskaniu pełnego wymiaru odszkodowania za poniesione straty.
  • Statki bezzałogowe pomagają w inspekcjach dachów zabudowań gospodarczych.
  • Zdjęcia i filmy z drona pomagają w promocji gospodarstw agroturystycznych.
  • Aktualne i dokładne ortofotomapy powstałe ze zdjęć zrobionych z drona, są dużą wartością dodaną do sprzedawanych nieruchomości. Takie mapy i modele 3D pomagają również w planowaniu remontów budynków czy budowaniu dróg.

Ogromną zaletą zastosowania dronów w rolnictwie jest tak zwany system precyzyjnego rolnictwa, w którym zdjęcia satelitarne w połączeniu ze zdjęciami z dronów pomagają w poczynieniu oszczędności na sosowanych środkach ochrony roślin, nawozach, czy nawadnianiu.

Odpowiedni eksperci na podstawie obrazowań wielospektralnych mogą doradzić jakie gatunki zbóż będą najlepiej rosły na danym polu oraz jakie stosować środki ochrony roślin i gdzie (może nie będzie potrzeby pryskać całego pola).

Rolnicy najwięcej mogą skorzystać na usługach profesjonalnej firmy, ale mogą też sami zainwestować w drony, aby mieć większą kontrolę nad swoimi terenami.

Z tego względu prezentujemy listę dronów, które najlepiej sprawdzą się w gospodarstwie rolnym. Drony te są w zestawach z akcesoriami, gdzie sugerujemy konkretną liczbę akumulatorów do optymalnego wykorzystania drona w rolnictwie.

  1. DJI Phantom 4 Pro V2:

Statek bezzałogowy świetnie nadający się do wykonywania różnego rodzaju dokumentacji filmowej i zdjęciowej. Wykorzystywany do podstawowej fotogrametrii z kamerą światła białego.

Akcesoria:

– 3 akumulatory – pozwalają na wykonanie ortofotomapy 180ha powierzchni, lecąc na 150m, 3cm piksel terenowy (testowane przy optymalnych warunkach).

– Osłony śmigieł – przydatne, jako dodatkowe zabezpieczenie podczas lotów blisko drzew, lub podczas nagrywania festynów, zgromadzeń.

  • DJI Phantom 4 Multispectral

To statek bezzałogowy bardzo podobny do drona powyżej, z tą różnicą że jest wyposażony na stałe w kamerę multispektralną. Umożliwia zatem monitorowanie witalności roślin.

Dron stosunkowo prosty w obsłudze, jest kompletną platformą do robienia zdjęć multispektralnych.

Akcesoria:

– 4 akumulatory – pozwalają na wykonanie ortofotomapy 240ha powierzchni, lecąc na 150m, 3cm piksel terenowy (testowane przy optymalnych warunkach).

  • Quantum-Systems Trinity F90+

Statek bezzałogowy z najwyższej półki, przeznaczony do największych projektów. Na jednym akumulatorze leci przez 90 minut i w tym czasie pokrywa obszar 700ha, lecąc na wysokości 100 metrów, co daje wielkość piksela terenowego ortofotomapy: 1.3cm (aparat Sony RX1R II, 42Mpix).

Pionowy start i lądowanie przy prędkości wiatru do 7m/s.

Możliwość jednoczesnego zamontowania dwóch kamer: kamery światła białego i multispektralnej, lub systemu MicaSense RedEdge Dual, co daje w efekcie 10 kanałów spektralnych.

Rozpiętość skrzydeł: 2.39m.

Maksymalna Masa Startowa: 5kg

Maksymalny zasięg transmisji: 7.5 kilometra.

Akcesoria:

– 2 akumulatory – pozwalają na wykonanie ortofotomapy 1400ha powierzchni terenu, lecąc na 100 metrach. Na pułapie 150 metrów ta powierzchnia będzie jeszcze większa.

– Kamera Sony RX1R II lub Sony UMC-R10c – Zdjęcia w bardzo wysokiej jakości.

– Kamera multispektralna MicaSense RedEdge-MX lub RedEdge-MX Dual (10 kanałów spektralnych) – zaawansowanie obrazowanie witalności roślin.

4. Oprogramowanie do tworzenia ortofotomap i obrazowań multispektralnych.

Oferujemy programy Agisoft Metashape lub Pix4d Mapper, które umożliwiają tworzenie map ze zdjęć wykonanych z drona.

Tworzenie takich map można też zlecić firmie zewnętrznej.

Zapytaj o cenę