strefa wiedzy

Usługi dronem na uwięzi. Dron DJI Matrice 210 RTK podłączony do inteligentnej skrzyni firmy Elistair
Picture of Grzegorz Czerwczak

Grzegorz Czerwczak

Inżynier elektronik, pasjonat nowoczesnych technologii, przedsiębiorca, operator statków bezzałogowych, filantrop

Drony na uwięzi

            Po co przywiązywać drony do ziemi? Czy ma to jakieś zastosowanie w praktyce? Po co inwestować w drogi sprzęt, skoro można postawić maszt, na nim zamocować kamery i prowadzić monitoring terenu 24/7?

Monitoring dronem 24/7 ?

 
           Sam do niedawna zadawałem sobie te pytania. Do czasu gdy zostałem zaproszony przez firmę „Dilectro”, na pokaz sprzętu umożliwiającego transformację mojego drona DJI Matrice 210 RTK w zaawansowaną stację monitoringu.

Francuska firma „Elistair” stworzyła inteligentną skrzynię, która umożliwia zasilenie elektryczne drona wiszącego w powietrzy przez 24 godziny na dobę. Walizka jest teoretycznie prosta w budowie, ponieważ składa się głównie ze szpili na którą nawinięty jest przewód zasilający statek bezzałogowy i dedykowanej do niej baterii, którą wpinamy do drona zamieniając go w ten sposób w drona na uwięzi. Jest ona wyposażona w kilka przycisków i pokręteł, ale nie widać po niej na pierwszy rzut oka żadnej inteligencji.

Do czasu sparowania jej z dronem i włączenia aplikacji Elistair, która pokazuje status wszystkich procesów sprzętu.

Jak to działa?


Aby wszystko dobrze wyjaśnić, zacznę od tego, że tę stację zasilającą można stosować do większych dronów, głównie firmy DJI, które używają do zasilania przynajmniej dwóch akumulatorów. Elistair dostarcza razem ze skrzynią dedykowany akumulator do konkretnego modelu drona, który jest nieco zmodyfikowany. Bateria Elistair ma wbudowany radiator, na niemal całej swojej powierzchni zewnętrznej, aby jak najlepiej oddawała ciepło, które wytworzy się podczas długiej pracy. Jest także wyposażona w specjalne gniazdo, umożliwiające podłączenie do niej zasilania ze skrzyni.

Sam przewód zasilający to bardzo mocna i zarazem lekka konstrukcja. Z pewnością wyzwaniem było stworzenie przewodu jak najlżejszego a zarazem mocniejszego niż zwykłe przewody elektryczne. Zatem w przewodzie Elistair mamy izolację składającą się głównie z kewlaru. Cała linka jest dość cienka, mimo to kolejnym wyzwaniem jest wiatr. Sto metrów przewodu wiszącego między dronem a skrzynią na ziemi stawia pewien opór podmuchom wiatru, zatem Skrzynia wyposażona jest w system czuwający nad odpowiednim naciągiem linki, który dodatkowo możemy regulować w skali od 0 do 10.

Uwaga na wiatr!


Jest to tak naprawdę jedyny aspekt obsługi skrzyni podczas lotu dronem, lecz jednocześnie najważniejszy. Z uwagi na zmieniające się warunki pogodowe, musimy kontrolować stopień napięcia linki, ponieważ wiatr wydymający przewód, powoduje nadmierne obciążenie drona wiszącego w powietrzu, co może skutkować przegrzaniem się silników drona.

            Oprócz takiej kontroli, mamy wgląd w aktualny stan wszystkich systemów stacji zasilającej, dzięki aplikacji na telefon lub tablet. Widzimy tam czas lotu jaki upłynął od startu, temperaturę baterii na dronie, moc pobieraną aktualnie przez stację, prędkość zwijania, lub rozwijania przewodu, długość rozwiniętego przewodu oraz procentowy wskaźnik zapasu mocy silnika obracającego szpulą.

Zatem mamy nad wszystkim kontrolę. Niestety skrzynia nie jest całkowicie bezobsługowa, ale jest prosta w obsłudze i co ważne według naszych aktualnych przepisów, (na luty 2020r.) osoba latająca dronem na uwięzi nie musi mieć świadectwa kwalifikacji UAVO. Wystarczy jej krótkie szkolenie z podstawowej obsługi drona i stacji zasilającej, i z zachowaniem szczególnej ostrożności i bezpieczeństwa może wykorzystywać ten sprzęt. W razie potrzeby zawsze można zdobyć nowe kwalifikacje i podnieść swoje umiejętności na szkoleniach dronowych prowadzonych w firmie Era Dronów.

Po co latać dronem na uwięzi?


            Powodów, jak zwykle jest kilka. Nie wiem, czy są jakieś stacje monitoringu wysokie na 100 metrów i monitorujące teren jednocześnie kamerą światła białego i kamerą termowizyjną, ale wiem na pewno, że takie stacje zamocowane na maszcie nie mogą obserwować terenu bezpośrednio pod sobą.  

Za to dron na uwięzi potrafi to wszystko. Ponadto może przemieszczać się na niewielkim obszarze, co jeszcze bardziej zwiększa jego zakres obserwowanego terenu. Drona można wyposażyć w wiele różnych kamer, a niektóre modele, takie jak Matrice 210 uniosą aż 2 kamery jednocześnie. Należy jednak pamiętać że wysokość na jaką może wzbić się dron z konkretnym ładunkiem zależna jest od warunków atmosferycznych. Silny wiatr będzie nadmiernie naciągał przewód zasilający bardziej obciążając drona.

Gdzie mają zastosowanie drony?


Dron na uwięzi to po prostu mobilna stacja obserwacyjna, umożliwiająca transmisję obrazu online. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się na różnego rodzaju wydarzeniach, przykładowo na festiwalach, olimpiadach sportowych czy politycznych wystąpieniach publicznych. Służby, takie jak straż pożarna, straż graniczna, policja lub wojsko również mogą wykorzystać ten system w wielu sytuacjach. W Lasach Państwowych można wykorzystać drona na uwięzi do szukania ognisk pożaru, dymu, lub do monitorowania postępów w gaszeniu pożaru. W przemyśle, dron na uwięzi wyposażony w kamerę termowizyjną może monitorować obszar fabryki lub terenu budowy, przez całą noc. Po zamocowaniu odpowiedniego czujnika zanieczyszczenia powietrza można monitorować zmiany w jakości powietrza w mieście w ciągu doby.


Akcesoria do dronów


Należy pamiętać, że dodatkowe akcesoria zamocowane na dronie, które mają własne zasilanie, jak na przykład spadochrony, muszą mieć wymieniane akumulatory co około 2h.

Wiele jest zastosowań dla takiego systemu i uważam, że z tego powodu jest to świetny materiał na inwestycję dla firm, które oferują bądź będą oferowały usługi wykorzystujące statki bezzałogowe.

Dane techniczne stacji Elistair.

  • Zasilanie 230V, możliwość zastosowania agregatu prądotwórczego, lecz najlepiej gdyby był inwertorowy o mocy 3,3kW.
  • Maksymalny pobór mocy stacji: 2,5kW.
  • Należy pamiętać o pełnym naładowaniu standardowego akumulatora drona.
  • Aplikacja Elistair umożliwia pełną kontrolę parametrów stacji.
  • Produkt Elistair jest wspierany przez firmę DJI.

Serdecznie zapraszam na mój kanał na YouTube: Era Dronów, gdzie znajdziecie film poświęcony stacji Elistair.